петак, 14. март 2025.

SIGNALI: Hoće li mart doneti izlaz iz krize u kojoj se nalazi Srbija?


NOVI SAD - Od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu u Srbiji ništa više nije isto. Tenzije i podele u društvu koje su počele tada, tokom naredna četiri meseca samo su se uvećavale. Došlo je do velikih podela u društvu, koje upravo kulminiraju. Šta možemo da očekujemo sutra i narednih nedelja i kakav nas ishod očekuje? O tome je bilo reči u emisiji Signali u kojoj su gostovali Čedomir Antić, istoričar i profesor nan Filozofskom fakulteu u Beogradu, Marko Lakić, urednik digitalnog izdanja lista Politika, i Cvijetin Milivojević, politikolog.

Na pitanje novinarke o tome da li protesti najavljeni za 15. mart mogu proći mirno, Čedomir Antić je odgovorio: "Atmosfera je takva da izaziva strah, svi pozivaju na mir, što znači da ga verovatno neće biti. Naša država je u krizi. U pitanju je klasni, kulturološki sukob uslovljen autoritarnom vlašću. Svi univerziteti su zatvoreni, studenti su organizovani po totalitarnom modelu, ali su imali podršku uprava. Ovo nije sukob kakav smo imali devedesetih godina. Postavlja se pitanje o kakvom se sukobu ovde radi. Istina je da ova vlast ne valja. Od '87. do danas, mi smo u skladu sa pravilima sistema menjali vlast. Nadam se da sutra neće doći do nasilja, ali postavlja se pitanje šta smo mi poručili ovim što se dešava poslednja četiri meseca. Primenili smo neustavne modele da branimo ustav.

O atmosferi pred sutrašnji masovni protest, a budući da dolazi iz Beograda, Marko Lakić je rekao da mu sve to izgleda dosta zabrinjavajuće. "Beograd je veliki grad, može svašta da se desi. Smatram da je Srbija podeljena i da takve dve Srbije ne mogu da kohabitiraju. Kao narod puni smo frustracija i strahova usled događaja iz bliske istorije, tako da je ovakvo raspoloženje moralo da ispliva. Nemam odgovore, ali ne smemo dozvoliti nasilje", rekao je.

Cvijetin Milivojević se odmah na početku osvrnuo na politički aspekt svega što se dešava. Tvrdi da studentski zahtev vezan za dokumentaciju o padu nadstrešnice nije ispunjen. "Dokumentacija nije tu. U pritvoru imamo 12 inženjera, jednog profesora fakulteta i to je to. Da li neko može da veruje da su pored glavnog izvođača radova i jednog podizvođača, koji je angažovao 150 dodatnih podizvođača, za nesreću krivi dvanaest nespornih stručnjaka? Verujem da većina građana ne veruje u to. Kada bi se otkrili odgovori na pitanje zašto su podizvođači radova, kao i određene faze radova na rekonstrukciji Železničke satnice, dogovarane iz kabineta Rebublike Srbije – demonstracija ne bi ni bilo. Vlast vrši podmetanje i imputiranje, umesto da ide ka kompromisu i traženju rešenja, predsednik rebublike, koji je nenadležan nudi dijalog – o čemu da se razgovara sa njim kad je nenadležan? Jeste to što rade studenti neustavno, ali je mnogo neustavnije to što predsednik sa osam ustavnih nadležnosti obavlja funkciju svih državnih institucija sve tri grane vlasti.

Šta je rešenje?

"Treba raditi po zakonu i ustavu i treba biti demokrata. Imali smo vlast koja je bila toliko dominantna da je mogla da manipuliše opozicijom. Mladi ljudi su se svrstali u one koji kažu: Mi tražimo promenu celog sistema. Oni traže da se promeni ustav. Predsednik i vlast su hteli da kontrolišu sve u našoj zemlji, a to nije dobro niti je u duhu naše tradicije. Studentski zahtevi su napisani tako da budu nepolitični, ideja je bila zapravo da ti zahtevi budu takvi da ne mogu da se ostvare. Šta god da ponudi vlast, oni će reći nije dobro, nije dovoljno… Imamo način da promenimo sistem, ali moraju svi da imaju dobru nameru. Bilo bi dobro da se oformi jedan odbor u koji će ući najugledniji Srbi, da pomognu jednoj vladi da se pripreme regularni, normalni izbori. Preuzimanje vlasti nasilno nije opcija. Predsednika bih podsetio da Srbijom vlada najduže još od kralja Milana i da je vreme da razmišlja o svojoj zaostavštini, jer bi sledeće eventualne krize bile sve veće. U perspektivi bi trebalo da se razmišlja i o promeni ustava", izjavio je Antić.

"U Srbiji ne postoji elita. U slučaju neke prelazne vlade, ne znam ko bi mogao da istupi, nemamo više takve ljude. Mediji su katastrofa. Problemi su unutrašnji. Mislim da je ključ u rukama Aleksandra Vučića. On je apsolutno dominantan na našoj političkoj sceni. Realno je da on okupi ugledne ljude i pokrene dijalog. Međutim, čini mi se da ova vlast apsolutno 'ne čita znakove pored puta'. Moramo da sačekamo preksutra, ali šta god mi mislili, Vučić će biti za tim stolom", kaže Lakić.

"Dijaloga nema sa Vučićem. Moglo bi biti, pod uslovom da se povuče u svoj ustavni okvir, ali on iz dana u dan čini obrnuto. On kao da namerno iritira protestante proširujući opseg svog delovanja, dakle, on ne može biti ta osoba. To može biti neko drugi, reprezentativan. Problem je što sa Vučićem nema rešenja problema. Studenti su pokazali da sistem ne funkcioniše, jedino rešenje je vraćanje na fabrička podešavanja, konkretnije – vraćanje na ustavna podešavanja", zaključuje Milivojević. (www.rtv.rs, Radio-televizija Vojvodine, emisija “Signali”, voditeljka Aleksandra Popović, 14.3.2025)

https://media.rtv.rs/sr_lat/signali/99106

Нема коментара:

Постави коментар