петак, 28. март 2025.

„Branko Ružić, mali Sveto Marović“: Ružićev otklon od Dačića – samo preuranjena očekivanja?

“Svako ko je poverovao u to da će se Ružić odmetnuti u opozicionara, zaista malo zna o SPS-u. Nije Ružić prvi ni jedini koji ispipava teren dokle se mogu pokazati zubi najvećem koalicionom partneru, a to je SNS”, navodi za Danas politikolog Cvijetin Milivojević.

Narodni poslanik Socijalističke partije Srbije Branko Ružić svojim javnim nastupima tokom studentskih protesta i blokada intrigira opozicionu javnost u Srbiji. Toliko da se stvorilo očekivanje da će se Ružić “odmetnuti” u opozicionare ili makar okrenuti unutar stranke protiv svog partijskog lidera Ivice Dačića. To je dodatno podgrejalo Ružićevo pojavljivanje na protestu studenata 15. marta u Beogradu.

No, u intervjuu nedeljniku Vreme, Ružić se pokazao kao borac za pravedniji odnos Srpske napredne stranke prema SPS-u, zalagajući se i za to da se potpiše koalicioni sporazum između ove dve stranke koji, prema njegovim rečima, nikada nije potpisan od početka koalicije 2012. godine.

Ružić je, takođe, na pitanje da li ima ambicije da bude predsednik SPS-a, rekao da se o tome može govoriti 2026. godine, kada se raspišu unutarstranački izbori. Poslanik socijalista je u intervjuu i “branio” Dačića, rekavši da je “u svom zamešateljstvu”, odnosno izjavi o navodnom korišćenju zvučnog topa, ipak na kraju bio korektan. Uz to, Ružić je naveo da se divi studentima, da ne smatra poput predsednika da je to pobuna bogatih, a kritikovao je ponovo i kamp u Pionirskom parku.

Cvijetin Milivojević, politički analitičar, ukazuje da Ružić nije jedini koji, kako kaže, ispipava teren. Podseća da su to povremeno činili i čine Vladimir Zagrađanin, faktički direktor stranke, kao i Novica Tončev, aktuelni ministar, koji je, prema Milivojeviću, najstabilniji deo SPS-a, jer je to onaj deo stranke na istoku i jugu Srbije.

“Ovo nije prvi put da to čini Ružić. Pet godina unazad možete čitati te neke njegove, takozvano nestašne izjave, ali on nikada ne prelazi tu crtu tolerantnosti i uvek samo pokušava osvojiti neki slobodan teren da bi SPS sutra mogao da izbori bolji status u ophođenju sa glavnim koalicionim partnerom”, ukazuje on.

Milivojević ističe i sam karakter SPS-a, navodeći da je to stranka vlasti čija je to konstanta još od osnivačkog kongresa juna 1990. godine. Socijalisti, smatra on, nikada ne bi došli u rizičnu situaciju da pređu neku crvenu granicu tolerancije koju oni misle da Vučić ima, i idu do te granice pa se vraćaju nazad.

“SPS, ako je neko iz opozicije računao da SPS može biti taj prebeg, neki most ka osvajanju vlasti od strane opozicije, to je tačno, ali pod jednim sticajem okolnosti – da ljudi u SPS-u koji imaju izuzetno iskustvo u opstajanju na vlasti budu 100 odsto sigurni da je sa Vučićem priča završena, odnosno da je Vučić pušten niz vodu, bilo od nekih moćnih stranih faktora, bilo da je unutrašnji pritisak na ulicama takav da će Vučić biti bivši. To još nije tako, prema tome, SPS sigurno neće rizikovati da uđe u avanturu”, kaže on, dodajući da to potkrepljuju iskustva iz 2008. i 2012. godine.

Još jedno Ružićevo gostovanje privuklo je pažnju. Na opozicionoj KTV, Ružić je, odgovarajući na kritike Ivice Dačića da se ne može u isto vreme biti i na vlasti i na protestu protiv vlasti, rekao da je saglasan sa svojim predsednikom. Napomenuo je da je on te subote šetao Beogradom, a da je njegova ruta koincidirala sa rutom protesta.

Milivojević smatra da je Ružićeva izjava na mestu, jer on u subotu nije bio na protestu da agituje za opoziciju, jer ni zahtevi protesta nisu u tom smislu opozicioni protiv vlasti, već se zahtevima traži vraćanje sve tri grane vlasti u svoje nadležnosti, što Vučiću, napominje naš sagovornik, ne odgovara.

“A kao što vidite, Ružić u svom intervjuu uvek relativizuje stvari. To je samo pokazatelj više da on želi faktički da pokuša da izvuče za SPS što veću vrstu samostalnosti u odnosu na SNS, a SPS je u ovom slučaju faktički u čeličnom zagrljaju SNS-a i iz ovoga se može izvući samo revolucionarno. Oteti se silom ili se ugasiti – nema trećeg puta”, navodi.

Istovremeno, njegovo pojavljivanje na protestu Milivojević vidi i kao poruku opoziciji da i SPS podržava studentsko-građanske zahteve. “Tako da je to namigivanje za slučaj da dođemo u onu situaciju kad neko 100 odsto proceni da je Vučić pušten niz vodu, a onda će oni vrlo lako da budu taj najpoželjniji koalicioni partner.”

Komentarišući Ružićevu izjavu na KTV-u da više neće glasati za Aleksandra Vučića, Milivojević kaže da je to logično jer je za očekivati da na nekim narednim predsedničkim izborima SPS ima svog kandidata – bilo Dačića, bilo Ružića.

“Poslednji predsednički izbori su bili truli kompromis – Dačić je odustao od kandidature da bi pomogao Vučiću da pobedi u prvom krugu. Mislim da takvu vrstu rizika SPS više nikad neće napraviti, makar dok je relevantna stranka”, ukazuje.

Ružićeve javne istupe Milivojević ne vidi kao balansiranje, jer “kad je stani-pani, on je uvek bio na Vučićevoj strani”.

Podseća da je Ružić, uprkos Vučićevim pokušajima da ga od toga odvrati, podneo nakon tragedije u „Ribnikaru“ ostavku, ali i da je isti taj Ružić ranije bio ministar državne uprave i lokalne samouprave.

“Što znači da je jedan od krivaca za to što u Srbiji nemamo poštene izbore. Ministar za javnu upravu i lokalnu samoupravu trebalo bi da obezbeđuje neutralne, nepristrasne, normalne, poštene predizborne uslove da bismo imali izbore koji su pošteni. Ne bih ja rehabilitovao njegovu krivicu”, kaže.

Milivojević ne krije da je Ružić vešt političar, navodeći da ga podseća na poslednjeg predsednika Državne zajednice Srbija i Crna Gora, Svetu Marovića.

“Sveta Marovića su zvali latinski Srbin iz Grblja, kojeg otprilike ne možete uhvatiti ni za glavu ni za rep. E, to vam je Ružić – on vam je mali Sveto Marović ovde u Srbiji”, navodi on. (www.danas.rs, list Danas, Vojin Radovanović, 28.3.2025)

Нема коментара:

Постави коментар