Učesnici: Božo Prelević, Nemanja Šarović, Jovo Bakić i Cvijetin Milivojević.
(KTV Zrenjanin, emisija „Četiri lica Srbije“, Bez
cenzure – portal, bezcenzure.rs, 27.6.2026)
https://www.youtube.com/watch?v=k5g26MUG29w&pp=ygURNCBsaWNhIHNyYmlqZSBrdHY%3D
Učesnici: Božo Prelević, Nemanja Šarović, Jovo Bakić i Cvijetin Milivojević.
(KTV Zrenjanin, emisija „Četiri lica Srbije“, Bez
cenzure – portal, bezcenzure.rs, 27.6.2026)
https://www.youtube.com/watch?v=k5g26MUG29w&pp=ygURNCBsaWNhIHNyYmlqZSBrdHY%3D
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, je u iznudici i pokušava da preuzme inicijativu, kažu sagovornici Danasa komentarišući nikad jaču kampanju u pozivanju građana na miting SNS “Srbija jedna porodica” 27. juna u Beogradu.
Danima unazad Vučić i ostati funkcioneri naprednjaka snimaju
videe koje objavljuju na društvenim mrežama, a u kojima uz prigodnu poruku
jedinstva i želje da se čuje njihovo mišljenje, pozivaju da se dođe.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić je čak njihov dolazak povezala sa
seckanjem paprike i britanskim sistemom obrazovanja, a što je za nju, kako je
rekla, najvažnija stvar na svetu. Ona je, sedeći u kuhinji pored punog stola
namirnica, navela da u tom sistemu možeš da dobiješ desetku ako argumentovano
braniš svoje stavove koji nemaju veze sa stavovima profesora.
Brnabić je kroz primer pokušala da bude jasnija. Navela je
da ti profesor koji je rekao da će paprika, ukoliko se iseče na jedan način,
ispasti ukusnija, neće zameriti ako ti imaš argumente da će paprika ispasti
ukusnija ako bude isečena na drugi način.
Na kraju videa napisano je “Zajedno gradimo budućnost
Srbije. Svi smo jedna porodica. 27. jun Beograd”.
Tu je SNS stjuardesa, deda koji vodi unuka da odluči o
svojoj budućnosti, ali i skeč u kojem sa plavim, crvenim i belim šeširima
Brnabić, Miloš Vučević, lider SNS i Siniša Mali, potpredsednik naprednjaka,
koji pozivaju da se dođe kako bi se video Mali kako igra Moravac.
Osim brojnih videa, tu je i velika bakljada centralnim
ulicama u sredu uveče, ali i pešaci iz Novog Sada i Aranđelovca koji hrle ka
glavnom gradu. Taj način odlaska na miting su naprednjaci, jasno je, preuzeli
od studenata u blokadi.
Ovako intenzivan i nametljiv način pozivanja na skup na
mrežama, potpomognut prilozima medija koji podržavaju vlast, davno nije viđen
na našoj sceni. Zato je pitanje čemu tolika halabuka, ako vlast ima ogromnu
podršku i poverenje i trebalo bi da građani koji podržavaju Vučića i SNS sami,
bez puno molbi, odluče da u velikom broju dođu.
Sociolog Jovo Bakić kaže za Danas da Vučić sve vreme
pokušava da preuzme inicijativu, jer tako želi da utiče na one koji se lome za
koga da glasaju, ali teško mu ide, pa iako nemilice troši sve državne i
kriminalne resurse.
– Pored toga, bodri svoje birače da se ne pokolebaju i budu
borbeni. No, ne shvata da posle dugogodišnje katastrofalne vladavine tako može
da izazove i suprotan efekat, jer ljudi su sve više ozlojeđeni i gnevni, pošto
znaju da se u svrhe očuvanja jednog autoritarnog režima organizovanog kriminala
troše ogromna sredstva svih građana – navodi Bakić.
Marketinškom
stručnjaku Cvijetinu Milivojeviću ovo liči na to da je zapravo Vučić u
iznudici.
– On ima dve mogućnosti.
Jedna je da i formalno iz autokratije zakorači u diktaturu. Drugi izlaz,
naravno, su demokratski slobodni izbori i to svaki normalan čovek i građanin
ove zemlje želi. Vučić u ovom trenutku nije spreman na demokratske izbore. Nije
spreman ni na kakve izbore, a kamoli demokratske – navodi on za Danas.
Milivojević tvrdi
da „SNS koristi propagandu
Nacionalsocijalističke nemačke radničke partije tridesetih godina prošloga
veka“.
– Sada tek
primećujemo i to ogoljeno da je svaka poruka kao iz priručnika doktora Jozefa
Gebelsa. Ali, Vučić nije u situaciji da pravi veliko vežbalište, veliku arenu
gde će se održavati tradicionalni skupovi njegove stranke, kao što su
nacionalsocijalisti radili u Nemačkoj. Za šta su oni izabrali Nirnberg.
Ikonografija, ali nažalost i sadržina poruka koju dobijamo, mnogo liči na taj
ritual nacionalsocijalista koji su svake godine, svaki svoj partijski kongres
isključivo i jedino održavali u Nirnbergu. Nažalost, po Vučića, njegov Nirnberg
je Ćacistan, unutar kojeg se obavljaju mobilizacije pred svaki studentski skup
u Beogradu i skup naprednjaka. Na šta je spao nekad moćni Aleksandar Vučić –
pita se Milivojević.
Upitan hoće li
halabuka uroditi plodom, odgovara da se autokrate ne oslanjaju isključivo na
apele, pozive i propagandnu kampanju: „dođite da branimo Srbiju i da, dođite da
branimo ne znam šta“.
– Nego to kombinuju
sa potkupljivanjem. Dakle, plaćanjem dnevnica, opraštanjem grehova iz rane
mladosti, reketiranjem, a bogami nekad i prinudom, kad govorimo o ljudima koji
rade u javnim preduzećima. Ovde ne možemo govoriti o tome da li će on uspeti
ili neće. Ne, on ne može da uspe. Njegov plafon je bio ono što je bio plafon
prošle godine. To je nekoliko desetina hiljada ljudi i to je maksimum. Dakle,
on više ne može dovesti na normalan način – zaključuje Milivojević.
Podsetimo, za subotu u Beogradu naprednjaci planiraju veliki
događaj čiji će centralni deo biti Vučićev govor tokom večeri, kada bi trebalo
da objavi ime SNS izborne liste i deo programa. Za one koji dođu pripremljen je
dečiji i kulturno-umetnički program, dron šou, roboti koji igraju, zastava od
500 metara i mogućnost da građani izaberu pet od 15 predloženih važnih tema za
budućnost. ((danas.rs, Danas, L. Valtner, 26.6.2026)
Ko na koga šalje “mudžahedine”, a ko je “štetočina”?
Svako ko je odvojio sedam minuta da posluša telefonski
razgovor između predsjednika SNSD Milorada Dodika i predsjednika SDA Bakira
Izetbegovića, mogao je da sazna odgovor na ova pitanje u direktnoj,
nefiltriranoj političkoj razmjeni koja je ubrzo završila u javnosti.
Da li je riječ o stvarnom političkom sukobu ili još jednoj dobro
režiranoj predstavi za javnost?
Sve je počelo prije tri dana, kada je Izetbegović, gostujući
na FTV, rekao, između ostalog, kako će se status Milorada Dodika na kraju
morati “nekom silom” riješiti. To je izazvalo oštru reakciju Dodika, koji je i
nazvao Izetbegovića, nakon što ga je prethodno “počastio” sa nekoliko epiteta.
Uslijedila je rasprava koja je u kratkom vremenu prešla
granicu uobičajene političke komunikacije i pretvorila se u otvoreno verbalno
nadmudrivanje, uz međusobne optužbe koje su izazvale brojne reakcije javnosti.
Treba podsjetiti da su Dodik i Izetbegović godinama bili
politički sagovornici u brojnim krizama, pregovorima i institucionalnim
blokadama, stoga ne čudi da mnogi ovu konfrontaciju posmatraju sa dozom skepse,
pitajući se gdje prestaje politički sukob, a gdje počinje politički dogovor.
Jer, izborna je godina.
“Bildanje nacionalnih
mišića”
Politička analitičarka Tanja Topić, kaže da „tobožnji sukob“
između Dodika i Izetbegovića liči na loše izrežiran film, čiju reprizu gledamo
pred svake izbore.
– Sve već viđeno u smislu bildanja nacionalnih mišića i
homogenizacije birača. I oni će zaokupiti medijsku pažnju u “sezoni kiselih
krastavaca”. Godinama svjedočimo javnom verbalnom ratovanju, dok se iza kulisa
savršeno dogovaraju i uzajamno podržavaju u ostanku na vlasti – rekla je
Topićeva.
Svjetsko prvenstvo
Ni politički
analitičar Cvijetin Milivojević, ne vidi sukob između Dodika i Izetbegovića,
nego samo „tvrđenje pazara kod biračkog tijela“.
– Ja mislim da će
ovaj njihov razgovor, obje verzije koje su dali o tome šta je ko kome rekao, i
Dodiku u njegovom biračkom tijelu i Izetbegoviću u njegovom biračkom tijelu,
pojačati rejting i kredibilitet. Ostaju principijelni i jedan i drugi. Ne
uzmiču od onoga što su ciljevi i projektovane ambicije i obećanja obje
političke stranke. Na drugoj strani, ja bih to ovako, ako smijem malo na šalu
da okrenem, mogao okarakterisati kao susret u danu kada je Dodikov sestrić Vico
Zeljković faktički slavio ulazak Bosne i Hercegovine u nokaut fazu Svjetskog
prvenstva, a on je predsjednik Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine. Imamo i
tu vrstu nekakve ugodne note. Malo su mediji, a mi građani, podlegli tome da
svaka takva vrsta događaja na neki način vodi ka nečemu ružnom. Ja mislim da u
ovom slučaju ne vodi – smatra Milivojević.
Milivojević nije
siguran da li je ovaj „sukob“ dogovoren ili nije, ali siguran je u to da
nijedan od pomenutih aktera nisu imali ništa protiv.
-Na kraju krajeva,
Izetbegoviću, kao nekome ko je trenutno opozicija, apsolutno treba ovakvo
obaranje ruku sa sebi jedino ravnim u BiH.
A kažem, dan je bio nekako svečarski u cijeloj Bosni i Hercegovini zbog
fudbala. Uprkos činjenici da Izetbegović imputira Dodiku kako on ruši BiH, BiH
je juče pobijedila i ušla među 32 najbolje zemlje na Svjetskom prvenstvu, i to
zahvaljujući Dodikom sestriću – rekao je Milivojević. (srpskainfo.com,
portal, EuroBlic, Sanja Krasić Božić, 26.6.2026)
*Za ono što sam radiš,
optuži protivnika. (Jozef Gebels)
Sećate li se ono kad je, potkraj 2021, tadašnji srpski
ministar unutrašnjih dela Vulin, sa sekretarom Saveta bezbednosti Rusije
Patruševim, ozvaničio “zajedničku borbu protiv obojenih revolucija kao
instrumenata Zapada za destabilizaciju slobodnih država”? A baš tada Srbija je,
prema nepodeljenom mišljenju svih Poglavičinih evet-efendija, skutonoša i
klimoglavaca bila ta – jedina slobodna zemlja u Evropi. Jerbo “Galsko Selo”, to
“Ostrvo slobode” jošte nije bilo zasnovano, niti se naslućivalo da će
snalažljivi ratnik Asteriks postati onaj, valjda svršeni, student Glišić, a
Student Koji Želi Da Uči Pavlović, njegov nerazdvojni snažni prijatelj Obeliks,
ali se još tada znalo ko je onaj Getafiks, “(s)mućkaroš” čarobnog napitka koji
Ćacistancima, pardon Gal(c)ima, daje nadljudsku snagu.
Inače, samo dan pre ofanzive na “Simulante” (dakle, studente
u pobuni), pomalo zaboravljeni i podosta skrajnuti general Šojgu je oštro
demantovao Lavrova koji od prošlog leta tvrdi da u Srbiji nije u toku obojena
revolucija (već bi deo Zapada voleo da se to desi), pridružujući se tako stavu
našega Patrijarha i svetovnog mu Natpatrijarha koji su Putinu lično u brk skresali
da je to – „cvjetnaja revolucija“ i tačka.
Bežeći od zloslutnih senki senovitog restorana na Senjaku i
katastrofalnih predizbornih prognoza (“naše će sjene hodati po Beču, lutati po
dvoru, plašiti gospodu”), naša se, “od Boga data” (?), vlast opet dohvatila
nesrećnog FSB-ovog pečata iz prošle godine koji, radi autentičnosti, sada
dobija i prezime (“Bobetnikov, čovek profesionalac”), e da bi dokazala da “nije
bilo zvučnog topa”, već, izgleda, samo “produženog megafona Sime Spasića”, što
ja od početka tvrdim?
“...To što su meni uradili će biti najstrašnija istorija
beščašća, laži, kleveta, dehumanizacije, metaforičkog ubijanja, character
assassination, što je gore od stvarnog ubijanja... sve perverzno inverzno, ni
vi ni ja nismo pucali u njih, oni jesu pucali u mene neometano sve vreme... što
su me ubijali kao čoveka, da ljudi nemaju predstavu o meni kao ljudskom biću,
sigurno su uspeli deo ljudi da uvere u to... trebalo je da se razori Srbija
koja misli srpski, cilj je bio da se vrati Srbija do 2012, Srbija propadanja i
neuspeha...”, sasuo je sve to u jednom dahu, jednom cevčicom u sve srpske
mozgove odjednom, poglavica Lav Koji Sedi Na Dve Hoklice (LKSNDH).
. . .
Ko se to nama tamo malo uspaničio? Onaj koji je, uoči 15.
ožujka 2025, kuražno oformio Nezavisnu Državu Ćacistan (En-De-Ća) u sred
dvorskog parka Obrenovića i Karađorđevića, pokretnim toaletima opkolio
osmatračnicu srpskih vojvoda saz(i)danu od kamena donetog sa Kajmakčalana i u
En-De-Ća, kao u tor, strpao i Stari i Novi dvor, i Predsedništvo i Skupštinu
grada, pa na nekoliko meseci, i Skupštinu Srbije – a sve s ciljem da, kako je
tada najavio na sednici Glavnog odbora SNS, „pusti da svet vidi ko je prvi
počeo“, a onda će „država reagovati i svirati kraj“!?
Hegelovski hladno („ako se činjenice ne slažu s vama i
protive se vašem poimanju i tumačenju sveta, tim gore po činjenice“),
predsednica parlamenta pod državnim udarom i buduća v.d. vrhovna
komandantkinja, iznela je tezu izokrenutu za 180 stepeni: Hteli su, tako što su
„izmislili zvučni top“ i, tako „simulirajući, d' ubiju predsednika i izazovu
građanski rat“...
Iako je, još te večeri, 15. marta, prošloga proleća, kao u
pesmi „izdali me prijatelji, izdao me brat“, Dvorski Vučićoid, po narudžbini
Dvorskog Odvjetnika, emitovao pesmu Dvorskog Guslara „Duni vetre, malo preko
jetre“.
Sve opasno liči na pripremne radnje da Samodržac koji je
okupirao sve tri grane vlasti studenstski pokret proglasi za terorističku
organizaciju.
Što je i najnoviji živi dokaz da, svakoga dana, u svakom
pogledu, sve više „napredujemo“ iz autoritarne u totalitarnu vlast.
Kao što završih kolumnu “Šta posle srpskog
„Ermächtigungsgesetz“?” (17.5.2026): “A onda je, sada već ovlašćeni, vrhovni
zakonopisac, zakonodavac i zakonotumač, 19. avgusta 1934, sam sebi u slavu, e
da bi mu i nemački narod potvrdio novu funkciju Firera, organizovao referendum
o tome da li da mu se prizna dvostruka pozicija - šefa države i šefa vlade.
Odziv je bio 95-odstotni, a rezultat fenomenalan: čak 90 odsto nemačkih građana
reklo je „ja“ (da) objedinjavanju Hitlerovih funkcija! Time je postao ne samo (i)
vrhovni komandant nemačkih oružanih snaga i „najviši (jedini) zakon“ u zemlji,
nego je i činjenicom da ga je podržalo čak 38 miliona Nemaca, „zapušio“ usta
svim tadašnjim kritičarima u inostranstvu. Postao je, praktično, legalno
nesmenjiv, jer je objedinjavao funkcije i šefa države i šefa vlade. Nemački
vojnici su, od tog trenutka, zakletvu polagali ne više Nemačkoj, već lično
Fireru, ali ne samo oni, nego su i državni činovnici morali da mu se zaklinju
na odanost.”
. . .
Dok je prizemljeni deo Ćacistanaca iz vazdušno-desantnog
odreda sa čarter leta za Tivat, već počeo da preskače granične metalne ograde
svoje En-De-Ća i da, na teritoriji ostatka Srbije, napada neke druge
(preferiraju strane, npr. sa Humboltovog univerziteta) studente i profesore – u
zgradi preko puta, buduća v.d. vrhovna komandantica i popečitelj pravde
„simulirali“ su navodne pohvale Venecijanske komisije o ispravkama prepravki
pravosudnih doktora Mrdića zakona da, vele oni, „tamo su nas svi pohvalili
toliko da su rekli da, u poslednjih nekoliko godina, nisu videli nešto do te
mere pozitivno“.
Mada se mnogo više čini da je Srbija, a propo evropskog
šamara na temu tzv. nezavisnog sudstva i samostalnog tužilaštva, u poziciji
maturanta koji je pao na popravni, pa se još i hvali time što je u avgustu, na
popravnom, dobio dvojku, pa sad gleda šta će i gde će, jer su njegovi ispisnici
još u julu ispolagali prijemne i već poupisivali fakultete.
Dvorski Vučićoid je priopćio da je je u čarteru za
Montenegro bilo "90 Srba, među njima i deca, žene, stariji i bolesni
ljudi.” Uveče su, za Poglavicu, to već bili “sportisti i patriote Srbije”, koji
su, navodno, samo poželeli da se Poglavica, sa njima i među njima, kao svoj
među svojima, “oseća lepo”, baš kao i na Kineskom zidu sa folkloristima koji su,
iz istih razloga, a na račun poreskih obveznika Srbije, leteli u Kinu. E, da bi
njemu bilo lepo.
Klasičan šablon: Prvo se kreira i širi panika o rušenju
države i ugroženosti Poglavičinog života, zatim taj po medijima glumi
neustrašivog heroja koji se ničega ne boji, a sve to služi kao paravan za
odvraćanje pažnje sa stvarnih gorućih tema i problema i kao opravdanje za
represiju nad građanima.
A može im se, pošto “mejnstrim” nazovinovinarstvo u Srbiji
deluje na postulatima Orbanovog (no, tamo je to, ipak, bilo “lajt”), ali
hardkor” žurnalizma.
U Mađarskoj je to, donedavno, sve kuvano, a kod nas se i
dalje kuva i distribuira iz jedne kuhinje, od pisanja vesti do diktiranja
naslova. Centrala proizvodi “(dez)informativne sadržaje”, a na medijima je samo da ih gotove preuzmu i
emituju. “Novinarska” pitanja se naručuju ili prosleđuju sa jedne adrese.
Vođine posebne “misli” se potcrtavaju i, pod obavezno, prenose u integralnoj
verziji.
. . .
*Moj Fireru! Kao što
smo izvršavali naše dužnosti u prošlosti, tako ćemo i u budućnosti čekati tvoju
i samo tvoju naredbu. A mi, drugovi, znamo samo jednu stvar: da izvršavamo
naredbe našeg Firera i da dokazujemo da smo ostali potpuno isti – odani samo
svom Fireru – Adolfu Hitleru. Zig hajl! Zig hajl! (Viktor Luce, vođa SA odreda,
govor na Praznik rada Rajha, 1934)
Znak odanosti Fireru, tridesetih godina prošlog veka, bio je
pozdrav "Sieg Heil", što bi značilo „Živela pobeda” ili „Slava
pobedi”. “Heil” može da se razume i kao “spas”, “zdravlje”, “pobeda”, i kao
pozdrav, kao naše “živeli” ili “neka te prati blagoslov”. Firer, ako bi uopšte
odgovarao, odgovarao je samo sa “Heil” ili, ređe, sa "Führergruß".
Ne budi primenjeno, kako su dalje “odrastale” paramilitarne
fondacije unutar Nacionalsocijalističke radničke partije Nemačke?
U knjizi “Čovek koji je stvorio Hitlera – rađanje vođe”
(Okean, Beograd, 2004), psiholog i predavač iz oblasti kliničke psihologije i
psihopatologije na univerzitetu u Saseksu, istražujući život i delo dr Edmunda
Roberta Forstera koji je, pri kraju Velikog rata, u vojnoj psihijatrijskoj
bolnici u Pauzevalku, uz pomoć metoda “pobede volje”, (iz)lečio kaplara
Adolfusa (u prevodu: “plemeniti vuk”!) Hitlera od histeričnog slepila – tvrdi
da Firer nije bio talentovan govornik, ali je “svoj zanat demagoga govornika,
godinama učio i izučio u teškoj i neumoljivoj školi, u kojoj je nasilje bilo
uvek prisutan pratilac njegovih reči”.
U jednom intervjuu, ranih dvadesetih godina 20. veka, sam
Hitler je rekao: “Javilo mi se da ću ja osloboditi nemački narod i učiniti
Nemačku velikom!”
Prve dve godine partijskog vojevanja, Hitlerovi telohranitelji, koji su provokatore šutirali
i udarali palicama bili su neorganizovana ekipa kavgadžija, više motivisana
očekivanjem tuče i besplatnim pivom nego političkom odanošću.
Od avgusta 1921. ove “redare”, najpre Karl Majer, pa onda
Ernst Rem, organizuju u disciplinovanu borbenu jedinicu, bezazleno je krsteći
imenom “Gimnastička i sportska divizija” koja će, kako je pisalo u lecima za
regrutaciju (pisao “Volkischer Beobachter”), “ostvariti i širiti vojničku ideju
slobodne nacije. Ona će usaditi u srca mladih članova neizmernu želju za
akcijom, utuviti i utisnuti u njihove mozgove da ne stvara istorije ljude, već
ljudi istoriju”.
Petog oktobra 1921. ta je jedinica dobila novo ime,
Sturmabteilung (Jurišni odred; SA) i novog komandanta, Johana Ulriha Klinča.
Ljudi su bili opremljeni jeftinim kakibraon košuljama iz armijskih viškova,
prvobitno namenjenih trupama u Africi, što je bio razlog da ova veoma
organizovana “narodna vojska” koja je ulivala strah postane poznata kao “Braon
košulje”. Kasnije, da bi parirao sve većoj moći SA odreda, Hitler je organzovao
“pretorijansku gardu” koja se zaklinjala na vernost njemu, a ne partiji. Ovi
ljudi koji su nosili crne skijaške kape, sa srebrnim dugmadima u obliku
mrtvačke glave i trake sa crno obrubljenim krstovima na rukama bili su jezrgro
za “Zaštitnih odreda” (Schutzstaffel; SS) koji su zvanično nastali 9. novembra
1925.
Nakon dolaska NSDAP na vlast, ministar unutrašnjih poslova
Herman Gering je, kao deo svoje unutrašnje političke borbe sa komandantom SS-a
Hajnrihom Himlerom, osnovao novu nezavisnu formaciju pruske političke policije,
pod imenom Geheimes Staatspolizeiamt (Državna tajna policija), skraćeno
Gestapo.
Gestapo je stavljen iznad zakona jer je (dotadašnja)
policija mogla da izvršava svoje dužnosti “samo u okviru postojećih zakona”.
Među najcitiranijim Geringovim naređenjima bila su i ova: “Prvo pucaj, pa onda
istražuj. Ako pogrešite, ja ću se za to pobrinuti.” Pa: “Svaka greška koju
naprave moji policajci moja je greška. Meci koji ispaljuju su moji meci.” Pa,
posle “paljenja Rajstaga”: “Ne zanima me da sprovedem pravdu. Moj je zadatak da
uništim, istrebim.”
. . .
Ide Vidovdan, a time i, makar i sa godinu docnje, promocija
knjige “Kako sam ih (obojenu revoluciju) pobedio svuda u svetu”, te, kako već
najavljuje Dvorska Promidžba, “najveći skup u istoriji”, pošto se povest računa ne od p.n.e. ili Hristove nego od A.V.
ere, tj. leta Gospodnjeg 2012.
En-De-Ća je, za naprednu “copy paste” promidžbu, evo već
drugu godinu, nešto kao srednjevekovni kitnjasti nemački Nirnberg, za
originalnu NSDAP propagandu. Mesto za pokazivanje moći i lojalnosti Vođi, ali i
glavni, za “ne daj, Bože”, mobilizacioni punkt
lojalističkih snaga. I, ako čitate konkurs namenjen civilima bez
policijskog iskustva (!) da se prijave za prijem u posebne jedinice MUP-a,
možda i buduća glavna regrutaciona baza naših specijalnih policijskih snaga.
Šest godina uzastopno Nirnberg je bio “oduševljeni domaćin”
veličanstvenih godišnjih nacionalsocijalističkih partijskih skupova i
lojalističkih vojnih i paramilitarnih parada u cilju prikazivanja “trijumfa
volje” nad nevoljom. Nirnberg je, kao raskršće sedam glavnih železničkih
linija, bio lako dostupan; stari centar grada je bio relativno skučen, tako da
je, čak i skromniji broj “lojalista” mogao da predoči impresivnu predstavu
sile, paradirajući uskim ulicama. Grad iz 11. veka, sa kosim krovovima, tesnim
vijugavim kaldrmisanim ulicama i kitnjastim mostovima, bio je u potpunom skladu
sa nacističkim pseudomitološkim i romantičarskim “narodnjačkim” korenima.
Čim je došao na vlast, 1933, Reichskanzler je naredio svojim
arhitektama da, na jugoistočnim obodima, naprave veliki kompleks građevina i
arena na otvorenom, kako bi obezbedili amfiteatre za skupove. To je
podrazumevalo i tri ogromna platoa za održavanje smotri, od kojih je svaki
mogao da primi oko pola miliona ljudi, pa arene u kojima su se održavali javni
i paradni vojni manevri, kao i “Grose štrase”, betoniran, 1600 metara dugačak i
90 metara širok prostor, duž kojeg su mogle da paradiraju velike vojne
formacije i oklopna vozila.
Pisac Alan Vajks je ovako opisao ikonografiju skupova
nacionalsocijalista: “Jeftina teatralnost nije izostavljena, niti se štedelo u
velikoj melodrami koja je slavila neumoljivo čudovište nacizma. Pod svetlošću
reflektora, uokvireni natkriljujućim zastavama, vatrometom i insceniranim
bitkama, gromoglasna ratnička muzika I hipnotički napevi gušili su
racionalnost, ali ne i Firerovu kreštavu tiradu ispunjenu mržnjom.”
Ovaj prikaz nemačkog
Mesije najživopisnije je predstavljen u filmu Leni Rifenštal o
partijskom kongresu NSDAP, 1934, “Trijumf volje”. Film počinje sporim, lirskim
prikazom planina i oblaka, a onda se oblaci polako razilaze i vidi se avion
koji leti iznad hiljada jurišnika u braon košuljama, što marširaju u naizgled
beskrajnoj povorci. Senka aviona se, uz simfonijsko izvođenje himne nacista
“Marš Horsta Vesela”, pretvara u crno raspeće i pomera se iznad ogromne mase.
Apokaliptičnim simbolizmom Rifenštal je uporedila Hitlera sa vaskrslim Hristom
koji silazi sa neba i donosi vojničku i političku slavu i oslobađanje od
prošlih grehova onima koji su sledbenici nove nacističke “religije”...
. . .
Uoči poslednjeg studentskog skupa u Novom Sadu nije stigla
tradicionalna “anonimna dojava” da su, u svim vozovima, na svim železničkim
linijama širom Srbije, postavljene bombe, ali je Više javno tužilaštvo u
Beogradu podiglo lestvicu na najviši nivo, tvrdnjom da su studenti, na ranijim
plenumima, isplanirali kako da simuliraju upotrebu „zvučnog topa“ 15. marta
prošle godine, sve sa ciljem da državni organi „u domaćoj i međunarodnoj
javnosti budu optuženi za upotrebu 'zvučnog topa', kako bi se stvorila panika i
strah kod građana, te izazvali nemiri koji bi doveli do nasilne promene
ustavnog uređenja i ugrožavanja bezbednosti države". Zamenik višeg javnog
tužioca najavio je da će “nadležni organ MUP-a, a to je Služba za borbu protiv
terorizma, koja je inače specijalizovana za terorizam i za ekstremizam, a ovo
predstavlja ekstremizam, utvrditi identitet četiri grupe lica koji će posle
toga biti procesuirani”.
A opseg kazni koje naš Krivični zakonik propisuje za “dela
protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije” i slične (“terorizam”)
nepodopštine se kreće od minimalno, šest meseci do doživotne robije.
To je svako onaj ko:
“ugrožava nezavisnost” tako što na protivustavan način pokuša da dovede
Srbiju u položaj potčinjenosti ili zavisnosti prema nekoj drugoj državi;
“prizna kapitulaciju ili okupaciju” tako što potpiše ili prizna kapitulaciju
ili prihvati ili prizna okupaciju Srbije ili pojedinog njenog dela; “ugrozi
teritorijalnu celinu” tako što silom ili na drugi protivustavan način pokuša da
otcepi neki deo teritorije Srbije ili da deo te teritorije pripoji drugoj
državi.
To je i onaj ko: “napadne na ustavno uređenje” tako što
silom ili pretnjom upotrebe sile pokuša da promeni ustavno uređenje Srbije ili
da svrgne najviše državne organe i onaj koji “poziva na nasilnu promenu
ustavnog uređenja” tako što u nameri ugrožavanja ustavnog uređenja ili bezbednosti
Srbije poziva ili podstiče da se silom promeni njeno ustavno uređenje, svrgnu
najviši državni organi ili predstavnici tih organa ili onaj ko, u nameri
rasturanja, izrađuje ili umnožava materijal koji je po svom sadržaju takav da
poziva ili podstiče na vršenje dela prethodnog stava ili ko upućuje ili
prebacuje na teritoriju Srbije takav materijal ili drži veću količinu tog
materijala u nameri da ga on ili neko drugi rastura...
Jednako loše bi se, prema našem KZ-u, proveo i svako onaj ko
bi počinio krivično delo “terorizma”, kojim se kvalifikuje nečija “namera da
ozbiljno zastraši stanovništvo, ili da prinudi Srbiju, stranu državu ili
međunarodnu organizaciju da nešto učini ili ne učini, ili da ozbiljno ugrozi
ili povredi osnovne ustavne, političke, ekonomske ili društvene strukture
Srbije, strane države ili međunarodne organizacije”, tako što bi “napao na
život, telo ili slobodu drugog lica”, “izvršio otmicu ili uzimanje talaca”,
“uništio državni ili javni objekat, saobraćajni sistem, infrastrukturu uključujući
i informacione sisteme, nepokretnu platformu u epikontinentalnom pojasu, opšte
dobro ili privatnu imovinu na način koji može da ugrozi živote ljudi ili da
prouzrokuje znatnu štetu za privredu”, “izvršio otmicu vazduhoplova, broda ili
drugih sredstava javnog prevoza ili prevoza robe”, onaj ko “proizvodi,
poseduje, nabavlja, prevozi, snabdeva ili upotrebljava nuklearno, biološko,
hemijsko ili drugo oružje, eksploziv, nuklearni ili radioaktivni materijal ili
uređaj, uključujući i istraživanje i razvoj nuklearnog, biološkog ili hemijskog
oružja”, onaj ko “ispusti opasne materije ili prouzrokuje požar, eksploziju ili
poplavu ili preduzima druge opšteopasne radnje koje mogu da ugroze život
ljudi”, ko “ometa ili obustavi snabdevanje vodom, električnom energijom ili
drugim osnovnim prirodnim resursom koje može da ugrozi život ljudi”. Ali, i
svako onaj “ko javno iznosi ili pronosi ideje kojima se neposredno ili posredno
podstiče na vršenje krivičnog dela terorizma”.
No, da li, u većini ovih mogućih dela i njihovih
potencijalnih počinilaca, prepoznajete studente ili, možda, nekoga sa pr(a)ve
strane? Da li je cilj da se “nepostojeća studentska lista”, tj. prava opozicija
proglasi za terorističku i zabrani joj se učešće na izborima, nešto slično što
se događalo na trima izborima (novembar 1933, mart 1936, te 1938) u Nemačkoj,
nakon što je, na osnovu Zakona o prenosu ovlašćenja, zabranjen rad svim
partijama osim NSDAP?
. . .
Aleksandar je ime već promenio u “Srbija”, a Vučić prezime u
“Pobeđuje” što, ne bud’ primenjeno, izgleda kao nastavak krađe, prekrađe i
falsifikovanja nemačke nacionalsoscijalističke propagande iz tridesetih godina
20. veka.
“Srbija pobeđuje” (“... na svim frontovima”), pa je umalo
pobedila i na “frontu” protiv mladunaca strašnih belih čiopa ugnjezdenih na
palati “Albanija”!
Slogan "Deutschland siegt an allen Fronten"
(„Nemačka pobeđuje na svim frontovima”) stidljivo je korišćen i pre, a masovno
je, radi stvaranja iluzije o nepobedivosti nemačke vojske i održavanja visokog
morala među Nemcima, uz simbol “V” (od eng. Victory), eksploatisan u fazi brzih
vojnih uspeha i prodora, na početku Drugog svetskog rata.
Parola je korištena na plakatima, lecima, ali i u obliku
grafita po fasadama zgrada u okupiranim gradovima, na Ajfelovoj kuli u
okupiranom Parizu, a visila je i na sedištu
“Soldatensender Belgrad” (Vojni nemački radio Beograd), tamo gde je
danas naše Ministarstvo inostranih poslova.
Radio Beograd je tada imao najmoćniju mrežu releja u ovom
delu Evrope, čuo se od Narvika do severne Afrike, od Panonije preko Sahare do
Bliskog istoka, zbog čega su nacisti, nakon okupacije Kraljevine Jugoslavije, u
Beogradu stacionirali odsek za propagandu za ceo Jugoistok.
Poručnik Karl-Hajnc Rajntgen, zadužen za početak rada
“Sender Belgrad”, nije imao previše muzičkih ploča, pa je zato, u emisiji “Čas
za vojnike”, na nemačkom, najčešće puštana pesma “Lili Marlen”, u oiginalnoj
interpretaciji nemačke šansonjerke Lale Anderson. Obožavali su je “nemački
vojnici od Tripolija, preko Kavkaza, bosanskohercegovačkih planina do grčkih
ostrva”. Stekla je ogromnu popularnost, pa je, do kraja rata, emitovana je
svake večeri od 21:55 časova, a “Sender Belgrad” je postao prepoznatljiv po
njoj. “Lili Marlen” je, tako, spontano ili smišljeno, svake večeri, makar na
nekoliko minuta, “ujedinjavala srca ljutih neprijatelja” iz zaraćenih strana, u
“univerzalnom muškom osećanju – ljubavi prema ženi”. Svakog dana slušalo ga je
šest miliona ljudi sa obe strane fronta.
“Sender Belgrad” je imao je i deo programa na srpskom
jeziku, a predsednik kvislinške vlade Milan Nedić je doneo svojevrsnu uredbu o
obaveznom prenošenju i slušanju emisija “srpske obaveštajne emisije
Radio-stanice Beograd” po javnim lokalima, kada je po kafanama morala da “vlada
potpuna tišina, a gosti nisu smeli da budu posluživani”. (cvijetinmilivojevic.blogspot.com, 22.6.2026)
У емисији „Написано остаје“, Владимир Димитријевић говори о књизи „Деструкција реконструкције“ Цвијетина Миливојевића, једној од најоштријих и најсистематичнијих анализа савремене политичке стварности у Србији.
Полазећи
од тезе да је свака наводна „реконструкција“ власти водила даљој деструкцији
демократског поретка, аутор показује:
– како
се институције претварају у празне форме
– на
који начин медији постају чиновници режима
– како
страх, пропаганда и „стабилност“ замењују слободу и дијалог
–
зашто живимо у систему у коме избори постоје, али не мењају исход
– како
лаж престаје да буде средство и постаје форма постојања режима
Димитријевић
књигу тумачи као позив на морални и интелектуални отпор, подсећајући да улога
интелектуалца није у неутралности, већ у одбрани истине, слободе и заједничког
добра.
📚 Написано остаје — јер истина
не нестаје, чак ни у добу организоване лажи.
(catenamundi.rs,
„Подкаст код
Бране“, емисија „Написано остаје“, 27.12.2025)
“Predsedničke izbore koje Vučić najavljuje niko nije tražio,
a ne idemo na vanredne koje su zahtevali ne samo studenti, već i većina građana
Srbije, čak i deo onih koji glasa za vlast”, ističe Milivojević.
Upitan da li postoji mogućnost da Vučić podnese ostavku
nakon koje bi došlo do rekonstrukcije vlade, a on preuzeo premijersku funkciju,
Milivojević odgovara da očekuje ili samo predsedničke ili predsedničke zajedno
sa lokalnim izborima.
“U paketu bi mogli da se održe predsednički zajedno sa
lokalnim u pola Srbije. Vučić bi to uradio da bi na neki način preusmerio
energiju, da bi imao dodatni motiv da ljudi izađu na izbore. Sve vreme ne želi
da rizikuje sa parlamentarnim izborima, jer bi to značilo da gubi vlast”,
ukazuje Milivojević.
Upitan da li u slučaju organizovanja prvo predsedničkih
izbora Vučić i SNS mogu da računaju na promenu atmosfere u društvu ili
drugačije okolnosti kad god dođe do parlamentarnih, Milivojević odgovara:
“Može se reći, ali to je na dugom štapu. Zar iko veruje da
će Aleksandar Vučić biti politički penzioner? Ja ne. On će naterati ovaj saziv
Narodne skupštine, koji je inače pod državnim udarom, da ga izabere za
premijera. Nateraće ovu tužnu vladu da zatraži sopstveni opoziv. I onda će u
ovom skupštinskom sazivu potrajati verovatno do kraja mandata sledeće godine,
osim ako unutrašnji i spoljni pritisak ne bude dovoljno jak da ipak mora da ode
ranije. Ali, trenutno stvari stoje tako da je vrlo moguće da će ubrzo saopštiti
da podnosi ostavku, pa ćemo imati predsedničke izbore na jesen”, predočava
Milivojević.
Iako, kaže, ne želi da licitira datumima, veruje da Vučić
neće suviše kasniti, jer “nema kandidata koji može da pobedi u prvom krugu
izbora”.
“Taj se nije rodio u Srpskoj naprednoj stranci. Ni on ne bi
pobedio u prvom krugu da nije brutalno zloupotrebljavao ono što mu ne pripada -
ustav, zakone, ovlašćenja koja mu ne pripadaju. Da nije autokrata”, ističe
Milivojević.
Upitan da li je kohabitacija moguć scenario, Milivojević
odgovara da “u narodnom sistemu ne postoji kohabitacija”.
“To je izmišljotina onih koji su hteli da zavade Zorana
Đinđića i Vojislava Koštunicu, potom Koštunicu i Tadića i tako dalje. Naš ustav
je vrlo jasan. Nadležnosti predsednika republike su vrlo ograničene,
ceremonijalne, bez obzira što se bira na nekakvim izborima koji su neposredni.
Vlast je u vladi”, ističe on.
"Nalazimo se u
poslednjoj fazi autokratije"
Milivojević kaže i da se trenutno nalazimo u “poslednjoj
fazi autokratije”.
“Iz autokratije u poslednjoj fazi postoje samo dva puta.
Prvi je normalan put da se reši ova najveća društvena kriza u poslednjih 25
godina, a to su demokratski izbori, ne izbori pod Vučićevim uslovima. A drugi
put ne bih nikome poželeo, a to je osudni korak gde prelazimo u diktaturu”,
dodaje Milivojević.
Na pitanje da li je za pobedu nad SNS-om jedino rešenje
referendumska atmosfera i objedinjavanje svih na antivladinom bloku,
Milivojević odgovara da je trenutno bitno da li postoje šanse da se pojavi
takmac na političkoj sceni koji će promeniti sistem. Dodaje i da se
referendumska atmosfera može postići na dva načina.
“Prvi je primer iz Mađarske, prema kome su sve ozbiljne
političke stranke koje su bile parlamentarne stale iza Mađara i nisu izašle na
izbore. To je bolji put, ali kod nas to ne postoji. Ovde nema čak ni želje
opozicije da pomogne da do parlamentarnih izbora dođe što pre. Šta opozicija
danas radi u parlamentu? Pomaže Vučiću da uzme još malo vazduha, da se pohvali
kako je usvojio ove zakone”, navodi on.
Dodaje da Evropska unija nesporno stoji iza Vučića iz svojih
razloga, na šta ne možemo da utičemo. Ali, kaže on, moguće je uticati na to da
izbori budu što ranije.
“Jer u ovom trenutku parlamentarni izbori ne odgovaraju
Vučiću. I umesto da opozicija pomogne studentskom pokretu da do izbora dođe,
vidite kako se ponaša”, dodaje on.
"Mislim da prvo
vlast duguje imena na listi"
Umesto najavljenih odluka o opozicionim koalicijama,
Milivojević smatra da je “bolji način da se relaksira atmosfera na
antivuičevskoj političkoj strani bio izlazak iz parlamenta”.
“Naterate Vučića da mora da ide na vanredne parlamentarne
izbore. Zašto? Jer će mu Brisel onda tražiti te izbore. U takvoj relaksiranoj
atmosferi opozicija bi mogla da potraži svoju šansu u jednoj grupi, koaliciji,
da sutra bude manjinski partner toj studentsko-narodnoj listi izvršne vlasti”,
kaže Milivojević.
Na pitanje da li je moguće na najavljenom skupu SNS-a, ali i
protesta studenata u Kraljevu, očekivati preciziranje ideja, programa ili imena
na listi, Milivojević kaže da, što se studenata tiče, već postoje četiri
elemenata programa koje su nagoveštavali od novembra prošle godine.
“Prvi su se setili onoga što je Mađaru donelo pobedu nad
Orbanom. Prva tačka programa je bio obračun sa korupcijom. Druga tačka je
ispitivanje porekla imovine i, što je važno, oduzimanje nelegalno stečene
imovine onima koji je imaju. Treća je da je Kosovo deo Srbije. To nije parola.
Ko malo čita ustav, on će zaključiti da iza toga stoji poruka da svaka vlast
mora da poštuje ustav, zakone i ono što jesu ili nisu nadležnosti institucija.
I četvrta poruka je put do narodnog zdravlja. Praktični koraci. To je
najvažnija tema na svim izborima”, rekao je Milivojević.
Oni su već na neki način otkrili deo svog programa, dodaje
on, za razliku od opozicije i vlasti.
“Mislim da prvo vlast duguje imena na listi, videćemo hoće
li ih obznaniti 27. juna. Ja bih voleo”, zaključuje Milivojević.
Cvijetin
Milivojević: Ignorišu se zahtevi za parlamentarne izbore, predsedničke niko
nije tražio
Najava vanrednih predsedničkih izbora i potencijalna ostavka
predsednika Srbije postali su centralna tema političke debate, iako takav
zahtev nije došao iz opozicionih redova. Politikolog Cvijetin Milivojević
detaljno analizira političku situaciju, ističući da predsednik Aleksandar Vučić
najavljuje izbore koje niko nije tražio, dok se istovremeno ignorišu legitimni
zahtevi za vanrednim parlamentarnim izborima.
Milivojevićeva analiza sugeriše da je reč o političkom
manevru koji ima za cilj skretanje pažnje sa ključnih problema i demonstraciju
moći, umesto rešavanja stvarne političke krize u zemlji. U fokusu je pitanje
zašto se insistira na predsedničkim izborima u trenutku kada opozicija i deo
javnosti traže odgovore na druga pitanja. (Insajder TV, emisija „Marker“, insajder.net,
voditelj Branko Veselinović)
U Srbiji kao parlamentarnoj demokratiji najveću vlast ima premijer i njegov mandat nije ograničen, odnosno, pojedinac na tu funkciju može da bude biran koliko god puta. Sa druge strane, predsednik može da bude biran samo dva puta. Vođeni primerom Mađarske gde je juče Parlament, dvotrećinskom većinom glasova, usvojio ustavni amandman koji, ako stupi na snagu, predviđa da se mandat premijera ograniči na osam godina, pitali smo analitičare da li bi nešto slično trebalo uvesti i kod nas.
Prema mišljenju Đurđa Vukadinovića iz Nove srpske političke
misli, donošenje ovakvog zakona u Srbiji nema nekog smisla i mnogo je bitnije
kakav sistem je uspostavljen.
On za Direktno.rs kaže da ovo pitanje nije ni bitno ni
hitno.
- Ne treba slučaj u Mađarskoj posmatrati kao da je to sada
neki svetionik demokratije. Pre svega zbog toga jer treba imati u vidu da je
taj ustavni amandman, kojim se mandat premijera ograničava na osam godina ili
dva mandata, donet zbog Viktora Orbana i kako bi se njemu onemogućio povratak
na vlast - objašnjava Vukadinović.
Podvlači da nikada nije dobro kada se neki zakon donosi zbog
jednog čoveka bilo da mu ide u koristi ili je protiv njega.
- Ono što još ide u prilog tome da takav zakon nema smisla,
pogotovo u Srbiji, je činjenica da je ovde već uspostavljen sistem u kojem je
sva koncentracija moći u rukama jednog čoveka. Tako da takav zakon ne bi ništa
promenio. Kad neko ima apsolutnu vlast, kao što je kod nas slučaj, nije bitno
sa kog mesta će vladati i isporučivati tu vlast bio predsednik, premijer, prvi
potpredsednik vlade ili portir u vladi - naglašava Vukadinović.
Zaključuje da sa druge strane, kada postoji demokratski
sistem, kao u Nemačkoj, takođe nije bitno da li premijer, odnosno u njihovom
slučaju kancelar, može na toj funkciji da bude jedan, dva ili pet mandata.
I analitičar Cvijetin
Milivojević smatra da promene zakona i ograničenje mandata premijera na osam
godina ništa bitnije ne bi promenilo u Srbiji.
- Mi smo u situaciji
da predsednik Vučić svakodnevno krši ustav, jer je njegova funkcija
protokolarna, a stvarnu vlast bi trebalo da vrše premijer i Vlada. Ali to mu je
omogućeno jer institucije koje bi trebalo da reaguju, to ne čine - kaže
Milivojević.
Dodaje da je, da bi
bilo kakve promene imale efekta, neophodno da prvo dođe do promene vlasti.
- I u Mađarskoj je
prvo došlo do promene vlasti, pa tek onda i do promene zakona - ističe
Milivojević.
Kaže i da je bitnije
da se menja sistem i da se uspostavi funkcionisanje institucija, a da kada to
funkcioniše, onda postoje i mehanizmi kojima se ograničava nečija samovolja i
uzurpacija vlasti. (direktno.rs, portal, Boško Vukčević, 16.6.2026)